„PATULJCI I VILE“ – KAKO JE PRIČA IZ KNJIGE POSTALA I DRUŠTVENA IGRA
S obzirom na to da sam odrastanjem zakačio drugu polovinu osamdesetih i cele devedesete, uz knjige, filmove, crtaće, pozorišne predstave i prve video igre, neraskidivi deo detinjstva u zlatnoj eri bez interneta zauzele su i društvene igre.
Voleo sam da igram šah, igrao sam i Mice, Ne ljuti se čoveče, „sveto trojstvo“ igara: Monopol, Riziko i Kluedo (Kluedo mi je bio omiljeni jer sam sebe zamišljao kao Šerloka Holmsa ili Herkula Poaroa) ali… Moju maštu i moje prohteve te igre nisu mogle da zadovolje u potpunosti, mada sam se prilagođavao društvu i igrao ih (ponekad i Jamb, naročito sa starijima, kao i Bridž) sve dok u mom životu nije pojavio „Dungeons&Dragons“, za mene najbolja društvena igra svih vremena, apsolutno nenadmašiva. No, kako ovo nije tekst o „Tamnicama i zmajevima“, vratiću se na početak i napomenuti da sam, kao dete koje je krasila bujna mašta, u ranim danima pokušavao da napravim svoje prve društvene igre, uglavnom po uzoru na ono što sam do tada imao prilike da igram. Brat Vlada je bio pokusni kunić i uvek prvi igrač, obično su to bile avanture sa zagonetkama, nešto poput Džumandžija na primer.
Sada, mnogo godina kasnije, kada sam pisac koji je stekao nekakav status kod publike (a i neku trunku popularnosti), te pažnju medija i izdavača, osetio sam da je došao trenutak da ostvarim davnašnju želju.
Naravno, prvo mi je trebala priča i posegnuo sam za (možda) najboljom koju imam za društvenu igru – vratio sam se Patuljcima i Vilama. Naravno, ne mislim da bi Perunov hroničar, Vukovi sudbine ili, čak, trilogija Sedam mačeva bile lošije kao društvene igre, naprotiv, nameravam i sa njima da učinim isto ali Patuljci i vile su kao priča idealni spoj za decu i za odrasle, i zabavni i edukativni, pa nisam imao nikakvu dilemu da je to to!
Prvo sam kupio Blok broj 5, floamstere i bojice (iako ih imam zbog mapa u DnD-iju), i počeo da crtam mapu Sveta na površini, sa idejom da postoje četiri strane sveta, četiri godišnja doba i četiri glavna igrača: Barbut, Gaja Brezana, Krakati Ugarak i Tvor Pasulj. Naravno, odmah sam crtao i neprijatelje i prijatelje, ulaz u Podzemni svet i osmišljavao pravila u borbi protiv veštice More.
Pravila su kompleksna ali ne i preteška. Naime, u prvoj fazi igre, na površini, glavni neprijatelj je vreme, jer morate da stignete do Vodena koji će vas na čamcu prevesti u Podzemni svet pre nego što isteknu proleće, leto, jesen i zima. U tome vam neki pomažu, neki odmažu, tu su borbe koje se igraju sa tri kockice od po šest strana i, naravno, pitanja i zagonetke. Ima ih 52, baš koliko i nedelja u godini.
Sve ovo poverio sam mom velikom prijatelju i našem sjajnom ilustratoru Igoru Krstiću koji je, kao i uvek, uradio neverovatan posao! U igri su i magične karte, karta Veštice More koja je gospodar igre, onaj ko čita zagonetke, baca kockice za neprijatelje i čeka u kolibi u Podzemnom svetu gde je vreme stalo i gde se družina bori da otkrije njeno pravo ime i spasi godišnja doba.
Igru sam ponudio izdavačkoj kući Medivest iz Niša i mnogo mi je drago što su verovali u mene i oberučke prihvatili ovu ideju. Da smo pogodili pokazao je Sajam knjiga u Nišu gde je igra planula, sve je veće interesovanje a siguran sam da će ga tek biti, dok igra stigne u klubove društvenih igara i prodavnice širom Srbije.
Za one koji to ne mogu da sačekaju, evo linka gde se može odmah naručiti:
https://shop.medivestkt.rs/proizvod/patuljci-i-vile-drustvena-igra/
Šta još da napišem? Da! Uz igru sada možete naručiti i komplet knjiga, sve četiri ponovo zajedno, kažu da je baš lep poklon za celu porodicu. Evo linka i za tu varijantu:
https://shop.medivestkt.rs/proizvod/komplet-knjiga-drustvena-igra-patuljci-i-vile/
Snovi se ostvaruju kada čovek iskreno veruje i kada hrli ka njima naoružan pravim motivima. Baš kao u serijalu „Patuljci i vile“, gde ne postoji magija moćnija od ljubavi.